0

بیت کوین چیست ؟ تاریخچه ، ویژگی ها ، جوانب مثبت و منفی

بیت کوین چیست

بیت کوین چیست ؟ تاریخچه ، ویژگی ها ، جوانب مثبت و منفی

تعریف بیت کوین

بیت کوین چیست ؟بیت کوین (BTC) یک ارز دیجیتال است که به صورت الکترونیکی استفاده و توزیع می شود.

بیت کوین یک شبکه غیر متمرکز نظیر به نظیر است. هیچ نهاد یا شخص واحدی آن را کنترل نمی کند.

بیت کوین قابل چاپ نیست و مقدار آنها بسیار محدود است – فقط 21 میلیون بیت کوین می تواند ایجاد یا استخراج شود.

چه کسی بیت کوین را ایجاد کرد؟

بیت کوین برای اولین بار توسط یک برنامه نویس ناشناس یا گروهی از برنامه نویسان با نام مستعار Satoshi Nakamoto در سال 2009 به عنوان یک نرم افزار منبع باز معرفی شد. شایعات زیادی در مورد هویت واقعی خالق BTC وجود دارد ، با این حال همه افراد ذکر شده در این شایعات ناکاموتو بودن را علنا ​​انکار کرده اند.

خود ناکاموتو یک بار ادعا کرد که یک مرد 37 ساله است و در ژاپن زندگی می کند. با این حال ، به دلیل تسلط کامل به زبان انگلیسی و نداشتن برچسب نرم افزار به ژاپنی ، در این مورد تردیدهای منطقی وجود دارد . حدود اواسط سال 2010 ، ناکاموتو از Gavin Andresen به عنوان توسعه دهنده اصلی نام برد .

تخمین زده شده است که ناکاموتو دارای حدود یک میلیون بیت کوین است که اوایل سال 2021 تقریباً 50 میلیارد دلار بود.

بیت کوین چیست وچه کسی آن را کنترل می کند؟

طبق گفته گاوین آندرسن ، اولین چیزی که وی پس از انتقال پروژه ازناکاموتو به وی متمرکز شد ، تمرکززدایی بیشتر است. آندرسن می خواست بیت کوین به طور مستقل به حیات خود ادامه دهد .

برای بسیاری از افراد ، مزیت اصلی بیت کوین استقلال آن از دولت ها ، بانک ها و شرکت های جهانی است. هیچ مرجعی نمی تواند در معاملات BTC دخالت کند ، هزینه معامله را تحمیل کند یا پول مردم را با خود ببرد. علاوه بر این ، جنبش بیت کوین بسیار شفاف است – هر معامله در یک دفتر عمومی توزیع شده گسترده به نام بلاکچین ذخیره می شود.

بیت کوین چیست و چگونه کار می کند؟

یک کاربر فقط مقدار Bitcoins را روی کیف پول خود و نتایج معاملات مشاهده می کند.

در پشت صحنه ، شبکه بیت کوین یک دفتر عمومی به نام “زنجیره بلوک” را به اشتراک می گذارد. این دفتر شامل هر معامله ای است که تاکنون پردازش شده است. سوابق دیجیتالی معاملات در “بلوک ها” ترکیب می شوند.

اگر کسی بخواهد فقط یک حرف یا عدد را در یک بخش از معاملات تغییر دهد ، این نیز بر تمام بلوک های زیر تأثیر می گذارد. به دلیل داشتن یک دفتر عمومی ، اشتباه یا اقدام به کلاهبرداری توسط هر کسی به راحتی قابل تشخیص و اصلاح است.

کیف پول کاربر می تواند اعتبار هر معامله را تأیید کند. اصالت هر معامله توسط امضاهای دیجیتالی مربوط به آدرس های ارسالی محافظت می شود.

به دلیل فرآیند تأیید و بسته به سرعت پردازش سیستم، معاملات ممکن است چند دقیقه طول بکشد تا معامله BTC انجام و ثبت شود. پروتکل بیت کوین به گونه ای طراحی شده است که تائید هر معامله حدود 10 دقیقه طول می کشد.

مشخصات بیت کوین

غیر متمرکز

یکی از اهداف اصلی Satoshi Nakamoto هنگام ایجاد بیت کوین استقلال شبکه از مقامات و دولت‌های حاکم بود. بیت کوین به گونه ای طراحی شده است که هر شخص ، مشاغل و همچنین هر دستگاهی که در استخراج آن و تأیید معاملات دخیل است و بخشی از یک شبکه گسترده می شود. علاوه بر این، حتی اگر بخشی از شبکه خراب شود، کار شبکه همچنان ادامه خواهد داشت.

ناشناس

این روزها بانک ها تقریباً همه چیز را در مورد مشتریان خود می دانند: تاریخچه اعتبار ، آدرس ، شماره تلفن، کد ملی و غیره. این موضوع در بیت کوین بسیار متفاوت است ، زیرا لازم نیست کیف پول به اطلاعات شناسایی شخصی مرتبط شود و در حالی که برخی از افراد نمی خواهند كه امور مالی آنها توسط هر نوع مرجعی اداره و ردیابی شود. این موضوع باعث میشود برخی استدلال كنند كه تجارت مواد مخدر ، تروریسم و ​​سایر فعالیتهای غیرقانونی و خطرناك در این بی هویتی نسبی رشد می كنند.

شفافیت

ناشناس بودن بیت کوین نسبی است ، زیرا هر معامله BTC که تاکنون اتفاق افتاده است در Blockchain ذخیره می شود. از نظر تئوری ، اگر آدرس کیف پول شما به صورت عمومی مورد استفاده قرار گرفته باشد ، هر کسی می تواند با مطالعه دقیق دفتر کل بلاکچین ، میزان پول در آن را بداند. با این حال ، ردیابی آدرس خاص بیت کوین برای افراد هنوز هم تقریباً غیرممکن است.

کسانی که مایل به ناشناس ماندن در معاملات خود هستند می توانند اقداماتی را برای این امر انجام دهند. انواع خاصی از کیف پول ها وجود دارد که شفافیت و امنیت را در اولویت قرار می دهند، اما ساده ترین اقدام، استفاده از چندین آدرس و عدم انتقال پول زیاد به یک کیف پول است.

سریع

شبکه بیت کوین پرداختها را تقریباً بلافاصله پردازش می کند ، به طور معمول دریافت پول فقط چند دقیقه طول می کشد، در حالی که انتقال عادی بانکی ممکن است چند روز طول بکشد.

غیرقابل انکار

هنگامی که بیت کوین خود را برای شخصی ارسال کردید ، هیچ راهی برای بازگرداندن آن وجود ندارد ، مگر اینکه گیرنده بخواهد آنها را به شما برگرداند. با این کار دریافت و پرداخت تضمین می شود، به این معنی که هرکس با او معامله می کنید نمی تواند از شما کلاهبرداری کند و ادعا کند که هرگز پول نگرفته است.

بیت کوین چیست و با بیت کوین چه چیزی می توانم خریداری کنم؟

در سال 2009 ، زمانی که بیت کوین برای اولین بار معرفی شد ، مشخص نبود که چگونه و کجا می توانید آن را خرج کنید. اکنون ، شما می توانید تقریباً همه چیز را خریداری کنید. به عنوان مثال ، شرکت های بزرگ مانند مایکروسافت و دل برای انواع محصولات و محتوای دیجیتالی خود پرداخت با BTC را می پذیرند.

شما می توانید با خطوط هوایی مانند AirBaltic و Air Lithuania پرواز کنید، بلیط تئاتر را از طریق Theatre Tickets Direct انگلیس خریداری کنید.

سایر گزینه ها شامل پرداخت هزینه هتل و خرید ملک ، وصول قبض در رستوران های مختلف ، پیوستن به یک سایت دوست یابی ، خرید کارت هدیه و کمک مالی برای یک کار خیرخواهانه است. بازارهای آنلاین متنوعی نیز وجود دارد که در آنها تجارت همه چیز از مواد غیرقانونی گرفته تا کالاهای لوکس و پیشرفته را انجام می دهد.

بیت کوین نوعی پرداخت نسبتاً جدید و کاملاً پیچیده است ، بنابراین کاملاً طبیعی است که گزینه های خرید و فروش با آن هنوز محدود است ، اما هر روز مشاغل بیشتری – از کافی شاپ های کوچک محلی تا غول های صنعتی، پرداخت های BTC را قبول می کنند.

علاوه بر این ، به دلیل نوسان نرخ ارز به طور مداوم ، بیت کوین به یک فرصت اصلی برای سرمایه گذاری تبدیل شد. علی رغم اینکه هنوز ارزی ناپایدار و تا حدی ناشناخته است ، در سال گذشته ده برابر ارزش بیشتری پیدا کرد و تقریباً به نرخ 40000 دلار برای یک BTC رسید.

چگونه بیت کوین بدست آوریم؟

ساده ترین راه دریافت بیت کوین خرید آنهاست. بیت کوین از صرافی های مختلف در دسترس است اما می توانید آنها را مستقیماً از طریق بازارها از افراد دیگر خریداری کنید. هزینه آنرا می توان با انتقال نقدی ، اعتباری و کارت نقدی یا حتی با رمز ارزهای پایه دیگر مانند تتر پرداخت کرد.

اما ابتدا به کیف پول بیت کوین نیاز خواهید داشت که گزینه های متنوعی وجود دارد ، اما گزینه های اصلی را می توان به یک کیف پول آنلاین و یک کیف پول نرم افزاری بر روی هارد دیسک رایانه دانست. هیچ یک از گزینه ها کاملاً ایمن نیست ، زیرا ممکن است هارد دیسک خراب شود ، در حالی که ممکن است کیف پول آنلاین مستعد حمله هکر باشد. کیف پول های سخت افزاری قابل حمل نیز وجود دارد که به دلیل ظرفیت ذخیره سازی بسیار زیاد مورد نیاز برای کل بلاکچین ، بسیار ساده شده اند.

 کیف پول های کاغذی نیز وجود دارد که با یک QR کد هستند و به صورت دیجیتالی در جایی ذخیره نمی شوند و باعث می شود آنها از حملات سایبری و خرابی های سخت افزاری مصون بمانند.

همین هر کسی که رایانه قدرتمندی داشته باشد می تواند Bitcoin را استخراج کند، محبوبیت روزافزون BTC و همچنین قیمت آن باعث شد که شرکت های بزرگ با تجهیزات مخصوص استخراج بازی شوند ، از این رو دشواری و انرژی مورد نیاز برای استخراج مقادیر زیاد بیت کوین سر به فلک می کشد. علاوه بر این ، مقدار بیت کوین هایی که باید استخراج شوند به طور مداوم و به سرعت رو کاهش است.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *