0

صرافی آنلاین ارز رمزنگاری شده و تجارت کریپتوکارنسی

صرافی آنلاین ارز رمزنگاری شده و تجارت کریپتوکارنسی

صرافی آنلاین ارز رمزنگاری شده و تجارت کریپتوکارنسی

با بوجود آمدن ارزهای رمزنگاری شده بازارهایی بوجود آمدند با شباهت بسیار زیاد به بازارهای بورس، که در این بازارها برای تبدیل ارز رمزنگارشی شده به یکدیگر یا تبدیل ارز رمزنگاری شده به پول فیات(پول رایج هر کشور)  یا بلعکس استفاده میشود.

به این بازارها صرافی آنلاین یا exchange گفته میشود. این نوع صرافی ها به دو نوع کلی تقسیم میشود.

در نوع اول که C2B هستند یا به عبارتی یک طرف معاملات مشتری و طرف دیگر صرافی یا بیزینس هستند. در این نوع صرافی ها مشتری میتواند کریپتوکارنسی را به پول فیات یا پول فیات رو به کریپتوکارنسی مورد نظر خودش تبدیل نماید و یاا اینکه دو کریپتوکارنسی را به یکدیگر تبدیل نمایید.

نوع دوم صرافی آنلاین به صورت C2C(مشتری با مشتری) هستند بدین ترتیب خریدار و فروشنده رمز ارز بایکدیگر بصورت مستقیم معامله میکنند و صرافی فقط نقش واسط این معامله را دارد و  فقط درصدی از این مامله را دریافت میکند.

میزان کارمزد در این نوع صرافی ها درصدی مشخص میباشد که شما میتوانید قبل از کار با این نوع صرافی ها با مراجعه به وب سایت آن صرافی از آن درصد مطلع شوید.

ترید کریپتوکارنسی یا خرید و فروش کریپتوکارنسی

معمولا خرید کریپتو کارنسی با 3 هدف صورت میپذیرد. بعضی افراد برای سرمایه گذاری  و با دید بلند مدت یک رمز ارز را خریداری میکنند. بعضی دیگر از افراد این خرید و فروش را بصورت روزانه انجام میدهند و افرادی نیز یک رمز ارز را برای خرید کالا یا خدمات از سایت هایی که کالا و خدمات را فقط با رمز ارزها انجام میدهند خریداری میکنند.

در صرافی های آنلاین تمام سه روش بالا قابل انجام هستند ولی بیشترین کاربرد این صرافی ها برای خرید و فروش روزانه (day tarade)کریپتوکارنسی است. معمولا یک تریدر رمز ارز را در قیمت پایین خریداری و در قیمتی بالاتر میفروشد.

دو نوع تحلیل برای تشخیص روند قیمتی یک رمز ارز وجود دارد. تحلیل تکنیکال و تحلیل فاندامنتال

در تحلیل فاندامنتال یک تریدر اخبار و وقایعی که در دنیا پیرامون یک کوین اتفاق میفته را بررسی میکند و بر اساس اون اخبار و وقایع پیش بینی میکند که آیا کوین مورد نظر روند نزولی خواهد داشت یا خیر روندی صعودی را پیش میگیرد.

به عنوان مثال خبر هک شدن یک کوین با توجه به اینکه خبری منفی برای آن کوین محسوب میشود باعث کاهش قیمت کوین میشود. از طرف دیگر اخبار مثبتی مانند اینکه یک کوین وارد لیست یک صرافی معتبر شده است میتواند قیمت آن کوین را افزایش دهد.

در تحلیل تکنیکال ترید با برسی نمودارهایی میتواند روند قیمتی یک کوین را پیش بینی کند. به این نمودار، نمودار شمعی  یا کندل استیک  (Candlestick) میگویند که در قرن 17 توسط معامله گران ژاپنی ابداع شد.با بررسی الگوهایی که این در نمودارهای شمعی نمایان میشود یک تریدر میتواند پیش بینی کند که در ساعات یا روزهای آینده قیت یک کوین چه روندی را پیش خواهد گرفت.

این را باید حتما در نظر بگیرید که در هر دو این تحلیل ها هیچ قطعیتی وجود ندارد.

نحوه کار صرافی آنلاین ارز رمزنگاری

بعد از ثبت نام و ورود به یک  اکسچنج یا صرافی مشاهده خواهید کرد که آن صرافی از چه تعداد کوین برای خرید و فروش پشتیبانی میکند.

نکته مهمی که باید مد نظر قرار دهید این است که والت های یک اکسچنج با توجه به اینکه صرافی ها کلید خصوصی کیف پول را در اختیار شما قرار نمیدهند گزینه مناسبی برای نگهداری بلند مدت دارایی شما نیستند و توصیه میشود بعد از انجام ترید دارایی خود را به یک کیف پول که کلید خصوصی آنرا در اختیار دارد انتقال دهید.

از طرفی نگهداری دارایی داخل یک صرافی آنلاین ممکن است خطراتی مانند تحریم و هک شدن سایت صرافی را بدنبال داشته باشد و با اتفاق افتادن هرکدام از اینها با توجه به اینکه شما کلید خصوصی کیف پول را در اختیار ندارید عملا دارایی شما از بین رفته و یا شما را به دردسر خواهند انداخت.

برای انتقال کوین یا ارز فیات پشتیبانی شده در یک صرافی در کنار هر یک از کیف پول های آن صراف یک دکمه + یا واریز وجود دارد که با زدن آن دکمه یک آدرس به شما نمایش داده خواهد شد که با انتقال مقدار مورد نظر  از آن کوین به آدرس گفته شده، حساب شما به همان مقدار بعد از چند دقیقه افزایش خواهد یافت.

معمولا خرید کوین در صرافی آنلاین ارز رمزنگاری به صورت مستقیم با پول فیات نیز امکان پذیر میباشد. همیشه یک طرف خرید و فروش یکی از ارزهای اصلی مانند اتریوم، بیت کوین و یا تتر وجود دارد و طرف دیگر بقیه آلت کوین ها، یعنی شما نمیتوانید یک آلت کوین فرعی را با یک آلت کوین فرعی دیگر تبدیل کنید و باید ابتدا آلت کوین فرعی را به یک آلتکوین اصلی مانند تتر تبدیل و بعد تتر را به آلت کوین فرعی دیگر تبدیل نمایید.

 معمولا همیشه برای پیچیده نشدن تبدیل قیمت، با توجه به ثابت بودن قیمت تتر (هر تتر یک دلار)، یک طرف معامله تتر انتخاب میشود.

پیشنهادها معمولا ضریبی از قیمت کوین اصلی میباشد بعنوان مثال اگر در مارکت اتریوم خرید انجام شود قیمت ها بر اساس ضریبی از قیمت اتریوم می باشد.

با وارد شدن در صفحه خرید و فروش یک کوین دو کادر Buy و Sell مشاهد خواهید کرد. فرض کنید شما مقداری اتریوم در والت صرافی موجود دارید و میخواهید اتریوم را به لایت کوین تبدیل کنید. حالا وارد مارکت اتریوم میشود و لایت کوین یا هر کوین دیگری که مد نظر دارید را انتخاب میکنید.

در صفحه جدید در کادر buy مقدار لایت کوین مورد نیاز و پیشنهاد قیمت خود خود را وارد میکنید. تمامی پیشنهاد خرید ها در کادر bid و بالاترین پیشنهاد در بالای لیست قرار دارد و به ترتیب پیشنهاد های کمتر در این کادر لیست شده است. باری خرید سریع باید بالاترین پیشنهاد را ارائه دهید. روش دیگری که میتوان خرید انجام داد از کادر ask که فروشندگان لایت کوین پیشنهادات قیمت خود را ارائه دادند یک قیمت را اتخاب و خرید خود را انجام میدهید.

در کادر ask برعکس کادر bid پایینترین قیمت فروش در بالای لیست و به ترتیب قیمت بیشتر در پایین لیست قرار میگیرد.

در این صفحه مواردی دیگری وجود دارد که در ادامه اشاره میشود:

Last: آخرین معامله

Vol:  حجم معاملات 24 ساعت گذشته

Bid: آخرین خرید

Ask: آخرین فروش

24high: بالاترین قیمت 24 ساعت گذشته

24low: کمترین قیمت 24 ساعت گذشته

خارج کردن کوین از صرافی

در کنار والت هر کوین در صرافی یک دکمه – یا برداشت وجود دارد که با کلیک بر روی آن، آدرس کیف پولی که میخواهید کوین وارد آن شود را از شما سوال میکند با وارد کردن آدرس کیف پول مورد نظر موجودی کوین به آن کیف پول منتقل میشود.

در بعضی از صرافی ها این عمل مستقیم انجام میشود ولی در بعضی از صرافی ها قبل از انجام انتقال یک ایمیل تایید ارسال میشود و شما باید حتما ایمیل را تایید نمایید تا انتقال صورت پذیرد

در پایان باید نکته ای رو اشاره کنم که قبل از کار کردن با صرافی آنلاین ارز رمزنگاری حتما قوانین و مقررات آنها را در سایت صرافی مطالعه نمایید تا هم از مقدار کارمزد هر تراکنش مطلع شوید و هم اینکه با توجه به تحریم ها بعد از ثبت نام و واریز وجه برای برداشت یا خرید و فروش به مشکل نخورید و حساب شما بلوکه نشود.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *