0

ماینینگ بیت کوین یا استخراج بیت کوین چیست

ماینینگ بیت کوین یا استخراج بیت کوین چیست

ماینینگ بیت کوین یا استخراج بیت کوین چیست

همراه با ارایه بیت کوین موضوعی مطرح شده به نام ماینینگ یا استخراج بیت کوین، در توضیح این موضوع گفته شده بود که افراد با استفاده از کامپیوترهاشون باید الگوریتمی رو اجرا کنن که این الگوریتم در بیت کوین الگوریتم SHA-256 هست.

ابتدا باید اینو بدونین که بلاکچین از زنجیره ای از بلوک ها تشکیل شده و در این بلوک ها تراکنش هایی وجود داره که اطلاعات این تراکنش ها وارده یک تابع میشن. اگه بخوایم به زبان ساده بگیم این الگوریتم تابعی هست که یک سری ورودی میگیره و یک خروجی میده و این تابع داره الگوریتم هشینگ رو اجرا میکنه. الگوریتم های هشینگ توابع یک طرفه هستن یعنی از جواب معادله نمیتونین بفهمین سوال چی بوده.

فرض کنید شما جواب یک معادله رو دارین و میخواین از طریق اون جواب، سوال رو پیدا کنید. برای این کار باید معادلات مختلفی رو به صورت اتفاقی وارد و حل کنید تا به جواب بلوک برسین حالا که جواب رو بدست آوردیم الگوریتم جواب رو با جواب بلوک مقایسه میکنه اگه هردو جواب یکی بود عملا اون بلوک حل شده و تمام تراکنش های بلوک تایید میشه و کامپیوتری که جواب صحیح رو پیدا کرده مقداری بیت کوین به عنوان پاداش دریافت میکنه.

شایداین سوال براتون پیش بیاد چرا باید منتطر حل شدن هر بلوک باشیم و سریع همه بلوک ها رو حل نکنیم و پاداشش رو دریافت نکنیم؟

فرض کنید این اتفاق میفتاد و قبل از اینکه تراکنشی تو بلوک ها اتفاق بیفته بلوک رو حل میکردیم، دیگه تراکنشی به تایید نمیرسید و میشد هر تراکنش چندین بار اتفاق بیفته برای اینکه این اتفاق نیفته آقای ناکاموتو یکی از پارامترهای ورودی تابع ذکر شده را خروجی بلوک قبل قرار داده است. به این ترتیب برای حل شدن بلوک جدید ما به خروجی بلوک قبل احتیاج داریم.

تعداد بیت کوین هایی که میشه استخراج کرد تقریبا 21 میلیون هست و هر چه به آخر استخراج نزدیک میشه مقدار جایزه ای که داده میشه کمتر میشه و باید بدونید برای تایید هر تراکنشی که در شبکه بیت کوین صورت میگیره هزینه ای به عنوان تایید تراکنش به ماینرها داده میشه و به احتمال زیاد بعد از استخراج تمام بیت کوین ها ماینرها فقط برای تایید تراکنش ها هزینه دریافت خواهند کرد.

تجهیزات و روش های ماینینگ

در ابتدا افراد برای استخراج بیت کوین ماینرها از کامپیوترهای شخصیشون برای استخراج استفاده میکردن و بعد از مدتی برای سرعت بخشیدن به این کار از GPU برای استخراج استفاده کردن و با نوشتن برنامه هایی محاسبات ریاضی که قبلا گفتیم رو با استفاده از GPU سریعتر انجام دادن و به سود بیشتر رسیدن.

بعد از استفاده از GPU به CPU برای سرعت دادن به حل معادلات نوبت به استفاده از FPGA بود که شامل مدارهای قابل برنامه نویسی هست که میشه از طریق اونها الگوریتم هایی با سرعت بالا و اتلاف انرژی کم اجرا کرد.

بعد از FPGA افرادی دست به ساخت چیپ ست هایی زدن که مختص اجرا و حل الگوریتم بیت کوین یا همون SHA-256 بود.

این چیپ ست ها خیلی سریعتر از سخت افزارهای قبلی که در بالا بهشون اشاره شده بودن و خیلی سریعتر میتونستن الگوریتم رو اجرا کنن و زودتر به جواب برسن و این یعنی دریافت سود بیشتر..

چیپ ها asic یا application specific integrated circuit

به این چیپ ها asic یا application specific integrated circuit گفته میشه. طراحی و ساخت این آی سی ها کم پیچیده بود و نیاز به پول زیادی داشت. بعد از اینکه کارپیچیده طراحی بهینه اونها انجام شد، ساختنشون هم نیاز به تولید در کارخونه های پیشرفته داشت که برای کم شدن هزینه ساخت باید تعداد بسیار زیادی از اونها تولید میکردن و این نیاز به داشتن سرمایه خیلی زیادی داشت و این سرمایه کلان رو فقط تعدادی افراد سرمایه دار بزرگ داشتن و این باعث شد بعد از ساخت این asic ها اون پولدارها تداد بیشتر و بیشتری بیت کوین استخراج کنن واینجوری شد که تعداد زیادی بیت کوین به دست تعداد کمی از افراد افتاد و نهنگ های بیت کوین بوجود امدن.

وجود نهنگ ها برای بیت کوین میتونه خطرناک باشه چراکه هر تصمیم اونها چه برای خرید چه برای فروش بیت کوین باعث بالا و پایین امدن قیمت بیت کوین میشه و عملا کنترل بازار در دست اونهاست.

این موضوع باعث شد برای جلوگیری از این اتفاق یعنی ساخت آی سی های ASIC، در ارزهایی که بعد از بیت کوین بوجود امدن تمهیداتی اندیشیده بشه که نشه اونها رو روی ASIC اجرا کرد مثلا در اتریوم از DAG برای جلوگیری از این موضوع استفاده میشه.

DAG فایلی هست که روی رم یا کارت گرافیک سیستمی که کار ماینینگ رو انجام میده قرار میگیره و الگوریتم اتریوم به این فایل در زمان های مختلفی دسترسی پیدا میکنه و چک میکنه که این فایل موجود هست یا خیر. این فایل به خاطر محدودیتهایی که  روی ASIC وجود داره نمیتونه قرار بگیره. به ارزهایی که نمیشه از asic برای استخراجشون استفاده کرد asic proof گفته میشه.

البته ماینرها برای سرعت دادن به استخراج از روش هایی مانند ریگ ماینیگ استفاده میکنن که در این روش از چندین کارت گرافیک به صورت موازی برای استخراج استفاده میشه.

نکته ای که باید در مورد ASIC ها اشاره کنم اینه که از ASIC بیت کوین نمیشه برای استخراج ارز دیگه مثل لایت کوین استفاده کرد و این موضوع بر میگرده به الگوریتم مورد استفاده در اون ارز یعنی دوتا ارز رو که asic proof نیستن و از یک الگوریتم استفاده میکنن میشه باید ASIC استخراج کرد.

همونطور که گفته شد برای حل کردن یه معادله در بیت کوین باید تعداد بسیار زیادی سوال و جواب چک بشه تا به اون جواب مورد نظر بلوک رسید در هنگام انجام اینکار توسط افراد مختلف ممکن بود یه جواب توسط افراد مختلفی وارد بشه که اینکار باعث اتلاف انرژی و زمان از ماینرها و دستگاه های ماینینگ میشد. برای حل این مشکل ماینرها امدن روشی رو ابداع کردن که بهش استخر میگن.

در این روش تعدادی ماینر وارد یک استخر میشدن و هرکدوم ورودی هایی رو وارد میکردن بطوریکه افراد دیگه ای که توی اون استخر بودن نمیتونستن ورودی فرد دیگه ای رو وارد کنن به این ترتیب جلوی ورود تعداد بسیار زیادی از ورودی های مشترک اشتباه گرفته میشد و در وقت و انرژی صرفه جویی میشد و اگه در این میان یکی از افراد استخر به جواب میرسید پاداش دریافت بین تمام افراد داخل استخر تقسیم میشد. به ایت ترتیب بود که سرعت بالا میرفت و در نتیجه سود بیشتری نسیب ماینرهای حاضر در استخر میشد.

Proof of work یا اثبات از طریق کار و Proof of stake یا اثبات از طریق دارایی

با توجه به توضیحاتی که در بالا داده شده حالا باید داستان اثبات کار رو که قبلا شاید شنیده بوده باشین به راحتی درک کنین. یعنی به ازای کاری که انجام دادین پاداش دریافت میکنین.

مثلا در الگوریتم بیت کوین، سیستم ماینینگ شما هرچه سریعتر باشه کار بیشتری انجام میده و در نتیجه امکان گرفتن پاداش بیشتری رو داره.

یکی از ایراداتی که به این روش گرفته میشه اینه که اتلاف انرژی بالایی داره یعنی شما باید اینقد کارها یا جوابهای اشتباه رو تست کنین تا به جواب درست برسین و برای این مشکل راه حلی رو ارایه دادن به نام Proof of stake یا اثبات از طریق دارایی در این روش افرادی که دارایی بیشتری دارن توسط شبکه به صورت خودکار انتخاب میشن و اونها هستن که تایید میکنن تراکنش اتفاق افتاده صحیح هست یا خیر..

شاید سوال براتون پیش بیاد که ایا کسی از این افراد میتونه شیطنت کنه و به غلط رای بده؟

برای اینکه این اتفاق نیفته جریمه سنگینی برای کسی که بخواد شیطنت کنه در نظر گرفته شده که اصلا کسی جرات فکر کردن به چنین کاری هم به سرش نزنه مثلا ممکنه برای همیچین کاری تمام دارایی اون فرد ازش گرفته بشه..

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *